2011. április 4., hétfő

Fűszernövények a szobában I.

Csomagolj kertet!
Az életemben sok meghatározó és sorsdöntő pillanatot tudnék felsorolni, de a konklúzió minden esetben egy azonos közhely volna: Mindenhez fel kell nőni vagy meg kell érni, mert csak akkor lehet igazán élvezni, vagy megérteni. Egyszerű és banális kijelentés ez, mégis gyakran nehezen fogadjuk el, hogy egy ember homlokegyenest más dolgokat fogad el, mint azelőtt, vagy életmódot változtat, vagy elkezd - teszem azt - főzni, az én esetemben pedig egyszerűen kertészkedni. 
Ezt a kis szösszenetet azért bocsátottam előre, mert a növények minden formáját gaznak tekintettem, egészen 1 hónappal ezelőttig. Régóta érett már ez a változás, de a tavasz annyira inspiráló valami, hogy végül is megtörtént. Annak, aki még nem tart itt, egy kis ízelítő ez a "virágsorozat", aki pedig már gyakorló kertész, annak mókás visszatekintés lehet, de azért törekedni fogok arra, hogy újat is tudjak mutatni, írni. Mindenesetre senkit ne tartson vissza, hogy erkély nélküli lakásban él, akinek meg kertes háza van, az használja ki a lehetőséget és termesszen egy-két fűszernövényt, mert megéri azt a kevés fáradságot!
Elsőként a kedvenc fűszernövényemről írnék, a bazsalikomról. 

Ez az Afrikából és Dél-Ázsiából származó növény az olasz konyha egyik alapfűszere. Elvileg lágyszárú és nem évelő. Színekben és magasságban is elég változatos, itthon az egyszerű (és nagyszerű) genovai bazsalikom a legelterjedtebb. Ez kb. fél méter magasra is megnőhet és tapasztalataim szerint a megerősödött példányok szára elkezd barnulni és megkeményedni, hogy nyárra bokorrá nőjenek. Szupermarketekben és piacon is árulják. Ha szeretnénk bazsalikomot, de nem kérünk a palántázásból, akkor érdemes a piacit választani, mert az könnyebben marad meg otthon is. Különleges illata van, ami egyesek szerint a szegfűszegre is hasonlít, mindenesetre szereti a meleg és félárnyékos helyeket, meg a vizet. Balkon ládában, kertben és otthon, a szobában is termeszthető. Bőven kell locsolni és kicsit homokos, tápanyag dús földbe érdemes ültetni. Forrázata enyhíti a gyomorbántalmakat, szélhajtónak is használják, a zöld részei sok C-vitamint tartalmaznak. Ezek után nem is kérdés, hogy miért is használják olyan sok étel ízesítésére. A friss leveleket a főzés végén teszik az ételhez, de szárított, már feldolgozott bazsalikommal is gyakran találkozunk, főleg tésztaszószokban. A levelek leszüretelése a virágzás előtt-alatt ajánlott. Azt hiszem nem túl kényes növény (ha nálam is megmaradt...), csak el kell magyarázni neki, hogy sok finomságot fogunk belőle készíteni, ezért tartson ki. :)

Néhány ötlet a frissen szüretelt bazsalikom levelek felhasználásra:
  • Mozzarella és paradicsom bazsalikomos öntettel (az öntethez használjunk extra szűz olívaolajat, sót, borsot, reszelt citromhéjat, préselt fokhagymát és egy késhegyni csilipelyhet)
  • Bazsalikomos olívaolaj (a bazsalikomokat kisebb darabokra tépve tartósítjuk olajban. amelyhez fokhagymát, sót is adhatunk)
  • Bazsalikomos kockák (jégkockatartóba porciózzuk az apróra szeletelt bazsalikomot és egy kis víz hozzáadásával lefagyasztjuk. A fagyott kockákat bármikor elővehetjük és felhasználhatjuk.)
  • Szárítás (a szárával együtt levágott bazsalikomot jól szellőző, meleg helyre tesszük, vagy csokorba szedve felakasztjuk és addig szárítjuk, amíg könnyen törhetővé nem válik)

   

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése